Milan Kundera udavač???

pondělí 13. říjen 2008 18:23

Milan Kundera

Dnes hodně probíráné téma. Známý spisovatel a dramatik Milan Kundera údajně udal v 50. letech letce Miroslava Dvořáčka

Čekala jsem až do večerních hodin s napsáním tohoto článku, doufala jsem, že se v průběhu dne objeví prohlášení nebo reakce samotného autora na zprávu, která obletěla téměř všechny internetové deníky a zpravodajské servery. Naštěstí jsem se dočkala. Přiznám se, že po přečtení článku o Milanovi Kunderovi jsem byla hodně rozpačitá, dlouhou dobu jsem nevěděla, jaké k tomu mám zaujmout stanovisko. Je to pro mě těžké, vzhledem k tomu, že to pro mě byla a pořád je velká osobnost české a světové literatury. Jeho některé romány jsou pro mě posvátné a povídkový soubor Směšné lásky považuji za nejlepší povídky, které kdy na českém území vznikly. Na literaturu nahlížím z hlediska strukturalistického, je pro mě tedy důležité samotné dílo než autor díla, proto by mi ve skutečnosti mělo být jedno, co se o Kunderovi jako o člověku píše, řiká apod. Jenže v případě Kundery je to jiné. Jelikož má pro mě větší část jeho tvorby velký význam nutně se o něho musím zajímat i jako o člověka. Zajímá mě, jaký je člověk, který napíše něco tak výborného. Kunderu jsem vždy měla ráda, měla jsem i pochopení pro jeho nekomunikaci s médii, vlastně sem se mu ani nedivila. Respektovala jsem i jeho zákazy týkající se vydávání jeho děl, je to jen a jen jeho práce a on si s ní může nakládat jak uzná za vhodné. Obzvlášť se to týká adaptací. Některé dopadly hodně špatně, tak se není čemu divit, že už  Kundera svá díla nechce propůjčit různým barbarům, u kterých jeho dílo vyzní uplně na prázdno. Čtenářům může být akorát líto, že se k nim nedostane kvalitní literatura...stačí málo, naučit se francouzsky:)

Milan Kundera se nutně musel ozvat. Obvinění, které se objevilo ve spojitosti s jeho jménem, je závažné a mlčení už by zde nebylo na místě. V rozhovoru pro ČTK tedy uvedl, že je to nesmysl. Jsem možná naivní, ale já mu věřím. V 50. letech byl sice zapálený komunista a odrazilo se to i v jeho tvorbě, ale naštěstí dostal rozum a v 60. letech se zařadil ke spisovatelům "zlatého" věku literatury, společně s Bohumilem Hrabalem a Josefem Škvoreckým.

Důkazy prý nejsou absolutní. Je vůbec šance, aby vyšla pravda najevo? Pokud by to byla pravda, byla bych hodně zklamaná, protože Milan Kundera pro mě jako autor i jako osobnost hodně znamená...         

Petra Zajícová

Petra Zajícová

Petra Zajícová

Literatura, sport, kultura, společnost, svět zvířat, lidé.

Vystudovala jsem literární historii na FF v Pardubicích. Rok jsem strávila na Soudobých dějinách a poté jsem se dostala na obor Resocializační pedagogika. Studia historie určitě nelituji, dozvěděla sem se spoustu zajimavých fakt, hlavně z historie 20. stol. Zajímám se o média, kulturu, sport a o dění v celém světě. Příznivec zelené barvy, a to ve všem co mě obklopuje, i v politice:) Svoji budoucnost vidím v pomoci druhým. Nebojím se vyjádřit jakýkoliv názor. V současné době pracuji na základní škole.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě čtu

 • Murakami

Co právě poslouchám

 • Craig Armstrong
 • Jon Hopkins

Oblíbené blogy

 • Jan-Matěj Rak
 • Vít Pokorný
 • Václav Král
 • Zuzana Zajícová
 • Petr Krejčí
 • Jan Hübsch
 • Svatava Nováčková

Oblíbené stránky

 • Facebook