Domluvené sňatky

neděle 20. listopad 2011 12:39

Tradiční korejská svatba
www.mymikamsworld.blog.cz

Ačkoliv se není čím chlubit, asi už se stane pravidlem, že napíšu jeden článek za rok! Nyní předkládám část své práce na předmět Interkulturní psychologie. Týká se to domluvených sňatků, které jsou stále tradicí v Jižní Koreji.

 

V Koreji dodnes fungují domluvené sňatky, smlouvy už od dětství. Až 50 % sňatků je domluvených. Zajímavé je, že vydrží déle.

První co každého napadne, že to je z důvodu, že jsou to manželství založená na rozumu. Můj osobní názor je, že to nebude úplně pravda. Pokud se sňatky domlouvají už v dětství, těžko se ti konkrétní partneři berou z vlastního rozumu, ale z rozumu rodičů. Tyto manželství vydrží jen díky silně zakořeněné tradici, že je to tak správně a jiná možnost není. To jestli jsou ty manželé šťastní už je jiná otázka, když jim dopřeje osud, tak šťastní jsou. Ale asi se to netýká všech párů. Jde pravděpodobně pouze o zvyk. Zamyšlení se nad významem zvyku by mohlo být také zajímavé.

Z evropského prostředí víme, že z různých důvodu spolu zůstávají i manželé (partneři), kteří šťastní nejsou. Rozum nemusí vždy znamenat štěstí. Korejci ovšem od manželství neočekávají nic speciálního, hlavně aby se měli dobře. Je možné, že pro ně láska nemá význam, nemá místo v jejich životech. Ale to je už moje spekulace. Na druhou stranu se nemohu ubránit dojmu, že se tento model manželství, či partnerství kapku přibližuje evropskému smýšlení v dnešní době. U nás také lidé uzavírají sňatek (či jsou spolu), aby se „měli dobře“, tedy materiální a finanční zajištění a mnoho jiných faktorů. Lidé, kteří nežijí spolu, ale vedle sebe. Souhlasím s názorem, že partneři by měli být také kamarádi. Nejsem naivní v je mi jasné, že zamilovanost po čase slábne, možná uplně vyprchá. Ale! Pokud jsme ve vztahu pouze kamarádi, tak se o partnerství v pravém slova smyslu nedá mluvit. Proč lidé hledají druhou půlku, někoho s kym chtěji žít a sdílet s ním všechno, co se ho týká? Kvůli tomu, aby se kamarádili? Většina z nás zná tu hroznou větu, když nám objekt našeho srdce řekne: Chci být jenom kamarád!....To mluví za vše!

Je tedy otázka, co je smutnější? Korea nebo ČR? To, že nám někdo život bez lásky (pokud skutečně nemá konkrétní pár velké štěstí)  předurčí, nebo to, že si život bez lásky vybereme sami?

Těším se na vaše názory na domluvené sňatky:)

 

Petra Zajícová

Petra Zajícová

Petra Zajícová

Literatura, sport, kultura, společnost, svět zvířat, lidé.

Vystudovala jsem literární historii na FF v Pardubicích. Rok jsem strávila na Soudobých dějinách a poté jsem se dostala na obor Resocializační pedagogika. Studia historie určitě nelituji, dozvěděla sem se spoustu zajimavých fakt, hlavně z historie 20. stol. Zajímám se o média, kulturu, sport a o dění v celém světě. Příznivec zelené barvy, a to ve všem co mě obklopuje, i v politice:) Svoji budoucnost vidím v pomoci druhým. Nebojím se vyjádřit jakýkoliv názor. V současné době pracuji na základní škole.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě čtu

 • Murakami

Co právě poslouchám

 • Craig Armstrong
 • Jon Hopkins

Oblíbené blogy

 • Jan-Matěj Rak
 • Vít Pokorný
 • Václav Král
 • Zuzana Zajícová
 • Petr Krejčí
 • Jan Hübsch
 • Svatava Nováčková

Oblíbené stránky

 • Facebook