Státní vyznamenání

čtvrtek 29. říjen 2009 14:24

Karel Gott
www.ct24.cz

Prezident Václav Klaus včera předával státní vyznamenání.

Letos sem se na udělování státních cen dívala poprvé, protože sem se chtěla přesvědčit, jestli náš mnohonásobný slavík skutečně bude oceněn. Opravdu byl a přiznám se, že sem to přijala s určitými rozpaky. Karlu Gottovi neberu jeho umělecké kvality na hudebním poli, jeho velkou popularitu, kterou má spoustu let až do dneška. Jeho tvorba se mi moc nelíbí (kromě Trezoru, to je i pro mě hit:)), nýbrž je to legenda a fanoušků má hodně, ale státní vyznamenání?

Stejné pocity mám i u Evy Pilarové. Nevím, jak je na tom s popularitou za hranicemi naší země, ale myslím, že to až taková sláva nebude. Ale opravdu netuším. Její tvorba se mi líbí ještě míň, ale to je věc estetického soudu, který má naštěstí každý odlišný. Nicméně tam jsem na rozpacích ještě víc.

Mně nejvíce přišlo, nebojím se říct trapné, že Karel Gott a Eva Pilarová byli oceněni vedle válečných hrdinů, politických vězňů, bojovníků za svobodu a lidí, kteří mají úspěch ve vědě. Lidí s velkým srdcem, velkou odvahou. Mnoho z nich nemělo lehký život a hlavně, co vidím jako nejdůležitější, přinesli něco lidem a skutečně byli prospěšní našemu státu, demokracii a svobodě a zachránili mnoho životů. V případě vědců se o vyznamenání také nedá pochybovat. Přínos společnosti je zcela jasný (u lékařů, jde také o záchranu lidských životů). Dá se tohle skutečně srovnat s uměním dobrého zpěvu (nestačí jen to hudební ocenění, v podobě slavíků, andělů atd.)

Je to složité. Ale dovolím si jednu poznámku. Mnoho z oceněných byli antikomunisté, bojovali za demokracii. Vedli ilegální skupiny atd. A co Karel Gott? Proč asi zpíval celou dobu i za totality? Nešel náhodou komunistům kapku na ruku? Nemůžu si pomoct, Karel Gott ocenění dostat neměl. Napadlo mě tak, že bych ocenění dala třeba Martě Kubišové. Ano, není to žádná legenda, popularita není tak vysoká jako u Gotta, v zahraničí není také známá, ale?!! Komunistům se postavila, také proto dlouho dobu nemohla nikde účinkovat. A nezaslouží se ocenění více člověk, který k režimu odvrátil tvář?

Vše v mém článku napsané jsou mé osobní názory a budu ráda za jakýkoliv stejný i zcela odlišný názor v diskuzi. Děkuji.

Petra Zajícová

Petra Zajícová

Petra Zajícová

Literatura, sport, kultura, společnost, svět zvířat, lidé.

Vystudovala jsem literární historii na FF v Pardubicích. Rok jsem strávila na Soudobých dějinách a poté jsem se dostala na obor Resocializační pedagogika. Studia historie určitě nelituji, dozvěděla sem se spoustu zajimavých fakt, hlavně z historie 20. stol. Zajímám se o média, kulturu, sport a o dění v celém světě. Příznivec zelené barvy, a to ve všem co mě obklopuje, i v politice:) Svoji budoucnost vidím v pomoci druhým. Nebojím se vyjádřit jakýkoliv názor. V současné době pracuji na základní škole.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě čtu

 • Murakami

Co právě poslouchám

 • Craig Armstrong
 • Jon Hopkins

Oblíbené blogy

 • Jan-Matěj Rak
 • Vít Pokorný
 • Václav Král
 • Zuzana Zajícová
 • Petr Krejčí
 • Jan Hübsch
 • Svatava Nováčková

Oblíbené stránky

 • Facebook